Konsultē Baltezera aptieka1 īpašniece, farmaceite Ieva Lašina.
Pastāv vairāki zobu protēžu veidi, bet viens no populārākajiem un pieejamākajiem ir izņemamās zobu protēzes. Tās ir jākopj tāpat kā dabīgie zobi – jātīra vismaz divas reizes dienā, jo zem tām var nonākt pārtikas atliekas, tādējādi veidojot labvēlīgu vidi mikroorganismiem, kas var izraisīt iekaisumus mutes dobumā. Šīs protēzes ir jākopj ar mīkstu birstīti un zobu pastu. Tās izņemamās zobu protēzes, kuras nav pielīmētas ar speciālo līmi, ieteicams pēc katras ēdienreizes izņemt un noskalot ar ūdeni, kas nav karsts, lai zem tām nekrātos ēdiena paliekas.
Jāņem vērā, ka protēzes var būt atšķirīgas pēc to struktūras – no cietākas vai mīkstākas plastmasas, līdz ar to atšķiras veids, kādā tās ir jāuzglabā. Visbiežāk zobu protēzes pa nakti uzglabā vārītā atdzesētā ūdenī vai speciālā šķīdumā ar šķīstošajām tabletēm. Šīs tabletes ir dažādu veidu, piemēram, balinošas, jutīgas, mikroorganismus iznīcinošas un citas.
Savukārt protēžu fiksācijai aptiekās ir pieejami krēmi, geli, plāksnītes, pulveri. Visbiežāk izmantotās ir līmes krēma veidā. Tās stabilizē protēzi mutes dobumā un var būt ar dažādām fiksācijas pakāpēm, garšām un citām īpašībām. Līmes bez garšas parasti izvēlas cilvēki ar noslieci uz alerģijām, jo tās nesatur konservantus un nerada papildu kairinājumu. Krēmi ir blīvāki pēc konsistences, tādēļ tos ir vieglāk uzklāt uz protēzēm. Savukārt līmes geli ir plūstošāki, tādēļ var būt grūtāk dozējami. Šo līmju lietošana novērš pārtikas atlikumu uzkrāšanos zem protēzēm, līdz ar to tās arī stingrāk noturas vietā, radot komfortu un nodrošinot higiēniskāku protēžu lietošanu. Bieži vien jau stomatologs ieteiks piemērotāko līdzekli konkrētam gadījumam. Līdzekļi galvenokārt atšķiras pēc fiksācijas ilguma (piemēram, ir ar dienas fiksāciju, 4-5 stundu fiksāciju), pēc dažādu saldinātāju klātbūtnes, cenas un kvalitātes.
Katra līdzekļa lietošanas pamācība ir atrodama uz iepakojuma, un tie ir viegli lietojami mājas apstākļos.